Szkolenia rozwijające
Niniejszy kurs poświęcony jest technikom badania i leczenia układu naczyniowego górnej połowy ciała.
Program Szkolenia:
Przegląd anatomii i fizjologii układu naczyniowego, z naciskiem na to, jak przekrój tętnic się zwiększa bądź zmniejsza w zależności od funkcji ciała.
Zrozumienie mechanizmu powstawania wzorców restrykcji oraz bólu na skutek kompresji wzdłuż struktur naczyniowych.
Umiejętność lokalizowania i uwalniania restrykcji powstałych wzdłuż struktur naczyniowych przy zastosowaniu technik bezpośrednich na tętnice, takich jak kompresja, dekompresja i wydłużenie.
Zapoznanie się z manipulacjami tkanek miękkich samego serca, aorty, tętnicy podobojczykowej i tętnicy ramiennej.
Pogłębienie wiedzy na temat wpływu zwiększonej cyrkulacji krwi do danego narządu na poprawę jego funkcji, nabycie umiejętności w zakresie poprawy cyrkulacji krwi do narządów – w sposób bezpośredni i/lub pośredni.
Umiejętność leczenia układu wazopresyjnego oraz mózgu.
Zapoznanie z wynikami badań dopplerowskich wykonanych w celu sprawdzenia, jakie metody mobilizacji tętnic sprawdzają się najlepiej w poprawianiu krążenia miejscowego oraz ogólnego.
Umiejętność praktycznego wkomponowywania leczenia naczyniowego do sesji terapeutycznej.
Wymagania wstępna: VM4
Kurs ten poświęcony jest technikom badania i leczenia układu naczyniowego dolnej połowy ciała.
Program szkolenia:
Przegląd anatomii i fizjologii układu naczyniowego, z naciskiem na to, jak przekrój tętnic się zwiększa bądź zmniejsza w zależności od funkcji ciała.
Zrozumienie mechanizmu powstawania wzorców restrykcji oraz bólu na skutek kompresji wzdłuż struktur naczyniowych.
Umiejętność lokalizowania i uwalniania restrykcji powstałych wzdłuż struktur naczyniowych przy zastosowaniu technik bezpośrednich na tętnice, takich jak kompresja, dekompresja i wydłużenie.
Zapoznanie się z manipulacjami tkanek miękkich tętnic dolnej połowy ciała, tj. tętnica wątrobowa, śledzionowa, udowa, czy podkolanowa.
Pogłębienie wiedzy na temat wpływu zwiększonej cyrkulacji krwi do danego narządu na poprawę jego funkcji, nabycie umiejętności w zakresie poprawy cyrkulacji krwi do narządów – w sposób bezpośredni i/lub pośredni.
Umiejętność leczenia układu wazopresyjnego oraz mózgu.
Zapoznanie z wynikami badań dopplerowskich wykonanych w celu sprawdzenia, jakie metody mobilizacji tętnic sprawdzają się najlepiej w poprawianiu krążenia miejscowego oraz ogólnego.
Przedstawienie barralowskiej wizji kolana jako „stawu neurologicznego” oraz sposobu na przywrócenie porozumienia poprzez poprawę przepływu krwi.
Poznanie technik, które są bezcenne po urazie czy zabiegu operacyjnym – kiedy konwencjonalne techniki mięśniowo-szkieletowe powodują niewielki ból i przynoszą ulgę na poziomie funkcjonalnym.
Odkrywanie roli układu naczyniowego w leczeniu pooperacyjnym, po operacji w obrębie miednicy, biodra, czy kolana.
Umiejętność praktycznego wkomponowywania leczenia naczyniowego do sesji terapeutycznej.
Wymagania wstępne
Cena: 2900PLN
Układ narządów wewnętrznych posiada wyraźną relację z kręgosłupem i stawami w całym ciele. Ten kurs bada te szczególne połączenia, w szczególności, jak układ trzewny wpływa na układ strukturalny. Poprzez integrację zaawansowanych technik manipulacji trzewnych, pojawiają się nowe możliwości leczenia dysfunkcji kostno-stawowych.
Rzadko spotyka się kręgosłup wolny od fiksacji, a blokada stawowa, która jest wyłącznie pochodzenia mechanicznego, jest rzadko spotykana. Z naszego doświadczenia wynika, że blokady stawowe są często wyrazem ukrytego problemu trzewnego lub psychologicznego. Kręgosłup szyjny jest doskonałym przykładem, gdzie blokada może pochodzić ze źródła trzewnego, czaszkowego, krążeniowego, mięśniowo-więzadłowego lub z błony oponowego.
– Dowiedz się, jak poprzez leczenie układu trzewnego wpłyniesz na dysfunkcje układu kostno-stawowego.
– Zrozumienie związku trzewi z systemami strukturalnymi ciała.
– Rozszerzenie umiejętności oceny za pomocą technik słuchania i hamowania w celu opracowania skutecznych planów leczenia opartych na wynikach oceny.
Wymagania wstępne: VM2
Cena: 4400 PLN
Manipulacje Urogenitalne
Ten kurs wznawia i kontynuuje wszystkie aspekty manipulacji urogenitalnych, zainicjowanychi rozwijanych przez Jean-Pierre Barrala przez 40 lat. Program oparty jest głównie na książce zatytułowanej „Visceral Manipulations for Female Pelvic Disorders” (Elsevier Editions -2016), której współautorem jest Olivier Bazin, oraz książce zatytułowanej „Prostate Manipulations” (Elsevier Editions -2005), napisanej przez Jean-Pierre Barrala. Te książki stanowią preferowany wybór dla ikonografii i treści teoretycznych krótko omawianych podczas zajęć.
Każdego dnia wielu pacjentów odwiedza swoich osteopatów z powodów, których przyczyny, czasem bardzo odległe od zgłaszanego objawu, okazują się po manualnym badaniu związane z zaburzeniami funkcjonalnymi sfery moczowo-płciowej. Te dysfunkcje mogą być skutecznie zarządzane dzięki precyzji i specyficzności manualnego podejścia, które osteopatia może zaoferować.
W dzisiejszych czasach coraz częściej powodem konsultacji są bezpośrednio problemy związane ze sferą miednicy, takie jak zaburzenia mikcji, bóle menstruacyjne, neuralgia sromowa czy problemy z płodnością. Pacjenci coraz lepiej zdają sobie sprawę, że osteopatia odnosi sukcesyw leczeniu tych poważnych schorzeń i nie wahają się szukać pomocy u swoich terapeutów.
Te kursy są przeznaczone dla osteopatów, którzy chcą doskonalić swoje początkowe szkolenie,a którzy zbyt często zaniedbują tę sferę, ale także dla doświadczonych osteopatów, pragnących zaktualizować swoje umiejętności w zarządzaniu zaburzeniami funkcjonalnymi związanymi ze sferą moczowo-płciową.
Sfera urogenitalna jest złożona, wymaga wielkiej precyzji w palpacji i solidnej wiedzy anatomicznej. Z tego powodu podczas każdego kursu zostanie przedstawione krótkie przypomnienie anatomiczno-fizjologiczne dotyczące obszaru lub organu będącego przedmiotem badania. Jednak przede wszystkim rozwijany będzie aspekt kliniczny i praktyczny, aby ustalić diagnozę na podstawie palpacji, obserwacji i objawów klinicznych, prowadzącą do protokołu leczenia.
Ten kurs nie tylko zaprezentuje manipulacje więzadłowe, ale również nauczy zaawansowanych technik manipulacji wiskoelastycznych, nerwowych i naczyniowych.
Uwaga: Podczas tego kursu przedstawione zostaną liczne techniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W przypadku technik wewnętrznych ich wykonanie zostanie najpierw wyraźnie omówione w sposób teoretyczny, a na koniec dnia zostanie zarezerwowany czas na praktykę, aby każdy mógł swobodnie zdecydować, czy chce wziąć w niej udział, czy nie.
WYMAGANIA WSTĘPNE: Ukończone VM3
Napisz do nas, wyślemy Ci program szkolenia.
Opis szkolenia:
1. Sprawdzenie umiejętności czucia różnego rodzaju tkanek poznanych na VM1-VM4
2. Powtórzenie głównych technik dla każdego narządu poznanych na VM1-VM4
3. Powtórzenie technik nasłuchu poznanych na VM1-VM4
4. Integracja nasłuchu i technik w pracy praktycznej, schemat postępowania
5. Studenci wykonują zabiegi na sobie podążając za przedstawionym protokołem
6. Instruktor każdego dnia wykonuje demo zabiegu na prawdziwym pacjencie, forma podsumowania wiadomości przedstawianych na szkoleniu
7. Każdego dnia będzie czas na pytania, dzielenie się swoimi doświadczeniami oraz problemami związanymi z praktyką VM1 – VM4 w gabinecie.
Wymagania wstępne: VM4
Cena: 3000 PLN
Powięź i otrzewna tworzą otoczki dające ochronę immunologiczną i mechaniczną swojej zawartości. Te opakowania ułatwiają harmonijny ślizg pomiędzy sąsiadującymi strukturami. Włókna powięzi są ułożone w precyzyjny i logiczny sposób co jest związane pełnioną funkcją mechaniczną. Dodatkowo włókna przenoszą fale elektromagnetyczne oraz odgrywają rolę w odżywianiu struktur które otaczają.Włókna powięziowe i włókna otrzewnej przeplatają się w wyraźnie określonych miejscach w ciele – skrzyżowaniach. Właśnie te skrzyżowania pomagają w kształtowaniu i ochronie miejsca połączenia kończyn z tułowiem, gdzie tętnice, nerwy, mięśnie i ścięgna w naturalny sposób zmieniają kierunek. Na poziomie trzewnym przeplatające się włókna można spotkać głównie w miejscach zetknięcia dwóch narządów oraz tam gdzie drogi wydalnicze łączą się z narządem, lub miejscach przejścia przez przeponę lub połączenia struktur z przeponą. Włókna otrzewnowe i powięziowe są w tych miejscach naturalnie pogrubione. Mogą ulegać zwłóknieniu w wyniku operacji, infekcji lub urazów. W takich przypadkach powstaje zagrożenie kompresji układu nerwowo-naczyniowego i trzewnego.
Ten kurs pozwoli się zapoznać ze skrzyżowaniami do których jest relatywnie łatwy dostęp z punktu widzenia terapii manualnej. Będziemy pracować z pęczkami nerwowo-naczyniowymi przechodzącymi przez te strategiczne obszary ciała.
TEMATYKA ZAJĘĆ
Zapoznamy się z następującymi skrzyżowaniami:
czaszkowo-szyjnymi
szyjno-piersiowymi
pachowymi
wewnętrznymi klatki piersiowej
przeponowymi
brzusznymi
brzuszno-miednicznymi
pachwinowymi
wewnętrznymi miednicy
podkolanowymi
Diagnostyka będzie wykonywana za pomocą testów nasłuchowych i pomiaru pulsu.Leczenie danego obszaru będzie wykonywane przy użyciu precyzyjnych technik.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Wymagania wstępne: VM2 i MALE lub MAUE ub MASP; lub VM2 i NM2 lub NM3; lub VM2 i VVMU lub VVML
Mózg od zawsze fascynował środowisko medyczne i naukowców. Nastąpił niesamowity rozwój narzędzi umożliwiających jego badanie. Przykładowo funkcjonalny rezonans magnetyczny może obrazować nie tylko problemy strukturalne ale także funkcjonalne. Pomimo wszystkich badań mózg nadal pozostaje tajemnicą. Jean-Pierre Barral interesuje się mózgiem od ponad 40 lat. Pracując przez lata z wieloma osobami po urazach głowy, udarach, chorobach mózgu i z niepełnosprawnością psycho-ruchową, stworzył oryginalne techniki mogące pomóc tym pacjentom. Jean-Pierre Barral cały czas zachowuje pokorę wobec tej niesamowitej struktury posiadającej zdolność myślenia…
Szkolenie jest podzielone na trzy części – podejście strukturalna i funkcjonalne oraz aplikacja kliniczna
Podejście strukturalne jest nakierowane na układ naczyniowy, nerwowy, oponowy, wzrokowy, barometryczny oraz krążenie płyny mózgowo-rdzeniowego
Podejście funkcjonalne zajmuje się m.in. zmysłem węchu, słuchu, wzroku, mową, koordynacją, propriocepcją, emocjami.
Jak zwykle na szkoleniach z Jean-Pierre Barralem dużo czasu będzie poświęcone precyzyjnemu leczeniu manualnemu.
Kurs ten ma na celu zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób zewnętrzna siła urazu oddziałuje na różne tkanki ciała. Zobaczymy, w jaki sposób siły traumatyczne są przechowywane w różnych tkankach ciała, co prowadzi do powstania problemów strukturalnych wiele lat po urazie.
Nauczymy się rozróżniać i leczyć nadwyrężenia śród- i międzykostne w obrębie mózgoczaszki i twarzoczaszki, klatki piersiowej i trzewi klatki piersiowej. Będziemy również oceniać i leczyć narządy jamy brzusznej i miednicy, a także wybrane stawy kończyn dolnych, badając „ślad”, jaki pozostawia w ciele każdy uraz fizyczny.
Terminarz najbliższych szkoleń
Nazwa szkolenia | Data szkolenia | Miejsce szkolenia | Prowadzący | Cena |
---|---|---|---|---|
Mózg II (MAB II)
| 13-15.03.2025 | Christoph Sommer | Poznań | 3400 PLN |
Mózg III (AVMTB III)
| 14-16.01.2026 | Jean Pierre Barral | Warszawa | 4400 PLN |
UGMA I | 5-7.06.2025 | Olivier Bazin | Poznań | 3400 PLN |
UGMA II | 23-25.10.2025 | Olivier Bazin | Poznań | 3400 PLN |